Kimbino
Kimbino
Aktuálna ponuka v Zvoľ mesto

Aké školské potreby bude váš školák potrebovať (+PRÍSPEVOK pre prváka)

21. augusta 2023

Škola je za dverami. Niektoré deti sa tešia, niektoré by si rady prázdniny predĺžili. No školský rok so sebou prináša aj výdavky. Školské potreby a iné náklady spojené so školou tvoria podstatnú časť rodinného rozpočtu.

Prváci

Nákup školských potrieb však nemusí byť zbytočne drahou záležitosťou. Stačí vedieť, čo bude váš školák potrebovať a kde školské pomôcky kúpiť. Navyše, ak ide vaše dieťa do školy po prvýkrát, môžete využiť príspevok pre prváka. A presne na to sme sa pozreli v tomto článku.

Zoznam školských potrieb – toto bude váš školák potrebovať

To, aké školské potreby bude váš školák potrebovať, závisí od jeho veku. Zatiaľ čo druháci a tretiaci majú niektoré školské pomôcky už z predchádzajúcich rokov, vďaka čomu rodičia ušetria, prváčik vyžaduje oveľa väčšie investície.

Dobrou správou je, že tie najväčšie supermarkety sa každoročne predbiehajú v zaujímavých a výhodných zľavách. Stačí teda sledovať letáky Tesco, BILLA, Kaufland či Lidl a hľadať tie najlepšie ceny.

TIP: Ak váš školák už so školou nejaké skúsenosti má, skúste sa nastaviť na školský režim ešte počas prázdnin. Prechod tak bude plynulejší a ušetríte si množstvo energie.

ŠKOLSKÁ TAŠKA

Pokiaľ máte prváčika, hneď prvou vecou, ktorú budete kupovať, je školská taška. Jej výber je dôležitý nielen preto, aby sa do nej zmestili všetky školské potreby, ale aj zo zdravotného hľadiska. Detské chrbátiky nie sú zvyknuté na nosenie takýchto tašiek, preto je dôležité venovať správnemu výberu dostatok pozornosti.

Zatiaľ čo starší žiaci už možno tašku z predchádzajúcich rokov majú a nosia práve školské tašky alebo batohy, najlepšia školská taška pre prváka môže byť klasická školská aktovka. Tá je ľahšia, menšia a pevná, preto sa deťom lepšie nosí.

Školská taška

PERAČNÍK A PÍSACIE POTREBY

Na peračník sa budú vaše deti tešiť najviac. Peračníky prichádzajú v nekonečných prevedeniach, farbách a motívoch, vďaka čomu ich školáci milujú. Nielen prváci, ale aj tí starší.

Peračník je dôležité doplniť vhodnými písacími potrebami (ak ste, pravda, nekúpili už plný). Prváčikovi úplne postačia ceruzky, farbičky, fixky a guma. Starší žiaci, ktorí už píšu perom, budú potrebovať buď guľôčkové pero alebo bombičkové.

TIP: A koľko vás školské potreby budú stáť? Vplýva na to obrovské množstvo faktorov a každoročne sú ceny školských pomôcok iné, no pripravte si od 50 € až po 200 €.

ZOŠITY, OBALY A DOSKY NA ZOŠITY

Kúpa zošitov je nikdy nekončiacou záležitosťou. Vaše ratolesti budú potrebovať zošity počas celej školskej dochádzky, a to aj v dnešnej digitalizovanej dobe.

Pre školákov zvyčajne budete potrebovať zošity A4 a A5 – linajkové, čisté alebo kockované. Prváčikovia často potrebujú špeciálne zošity, kde si budú precvičovať ťahy a učiť sa písmená. V 1. ročníku sa takisto  často používajú aj dosky na zošity, ktoré však staršie deti poväčšine nepoužívajú. Rovnako je to aj s obalmi na zošity.

Školské potreby

GEOMETRICKÉ POMÔCKY

Prváci ich síce zväčša nepotrebujú, no geometrické pomôcky sú dôležitou súčasťou výbavy školákov. Pravítka, ale aj kružidlo a uhlomer budú vaše deti používať na geometrii a matematike. Vo vyšších ročníkoch bude súčasťou matematiky aj kalkulačka.

VÝTVARNÉ POMÔCKY

Na výtvarnú výchovu budú školáci potrebovať najrôznejšie výtvarné pomôcky, často podľa požiadaviek učiteľa. Môžu to byť nožnice, vodové a temperové farby, plastelína, kancelársky a farebný papier, výkresy, ale aj tuš, štetce či lepidlo.

TIP: Nezabudnite svojej ratolesti vyčleniť priestor na štúdium a domáce úlohy aj u vás doma. Školský stôl by v detskej izbe nemal chýbať.

PREZUVKY A ÚBOR NA TELESNÚ VÝCHOVU

V neposlednom rade bude školáčik potrebovať prezuvkyúbor na telesnú výchovu. Dbajte na to, aby boli prezuvky pohodlné, pevné a aby perfektne sadli. Úbor na telesnú by mal byť taký, aby neobmedzoval dieťa pri športe a v ideálnom prípade by mal pozostávať zo športového oblečenia a športovej obuvi.

Počítajte aj s týmito nákladmi

To však nie je všetko. Výdavky súvisiace s nástupom do školy sa, žiaľ, neobmedzujú iba na školské potreby. Tu sú ďalšie náklady, s ktorými je potrebné počítať:

  • desiata a pitný režim
  • obedy
  • doprava do školy a späť
  • notebook, tablet a iné digitálne zariadenia
  • rôzne poplatky (ZRPŠ, triedne fondy)
  • výlety, exkurzie a školy v prírode
Školské pomôcky

TIP: Do nakupovania školských potrieb môžete zapojiť aj starých rodičov. Tí sa zaiste potešia, keď budú môcť svojim vnúčatám pomôcť.

BONUS – príspevok pre prváka

Pre prváka je to rozhodne slušná dávka peňazí. Našťastie môžete využiť príspevok od štátu, ktorý robí túto investíciu o niečo menej citeľnou.

Príspevok pre prváčika je navýšením prídavku na dieťa za september. Príspevok je v roku 2023 vo výške 110 €, spolu s prídavkom na dieťa tak v októbri dostanete 170 €. Ide o jednorazový príspevok a nie je potrebné podávať naň žiadosť.

Back to school

Záver

Aj keď sa mnohí rodičia vystrašia vždy, keď zbadajú nápis „Back to School“, príprava do školy nemusí byť až takou katastrofou. Stačí vedieť, čo bude váš školáčik potrebovať a sledovať aktuálne ceny. Dobrou voľbou môže byť nakupovanie školských pomôcok v priebehu roka, a teda na september myslieť vopred.

Ak máte doma prváčika, zaiste vám pomôže aj príspevok od štátu vo výške 110 €. No a napokon, aj keď sa môže zdať, že pôjde o stresujúce obdobie, bude to aj  obdobie krásne a výnimočné. Tak si ho užite.


Kimbino
Ostatní najčastejšie hľadajú
mlieko
maslo
syr
káva
pivo
paradajky
šunka
jogurt

Zaregistruj sa a využívaj výhody naplno.