Kimbino
Kimbino
Aktuálna ponuka v Zvoľ mesto

Kedy sadiť cesnak? Zistite všetko o jeho sadení od A po Z

30. mája 2023

Nie je nič lepšie ako konzumovať potraviny, ktoré sme si svojpomocne vypestovali. Zelenina aj ovocie potom chutia akosi lepšie. A viete, že s trochou chcenia si dokážete vypestovať aj vlastný cesnak? Prinášame vám článok, v ktorom zistíte všetko o sadení cesnaku, od A až po Z. Zistíte, kedy sadiť cesnak, ako pri sadení postupovať a pozrieme sa aj na tie najlepšie odrody cesnaku.

kedy sadiť cesnak
Zdroj: freepik.com

Kedy presne sadiť cesnak?

Pokiaľ máte aspoň malé skúsenosti so záhradkárstvom, sadenie cesnaku pre vás nebude problémom. Hravo ho zvládnu aj začiatočníci.

Zaujímavosťou pri cesnaku je, že sa sadí ako na jar, tak aj na jeseň. Je to preto, lebo cesnak dokáže vyhnať korene aj v chladnejších obdobiach a získa tak niekoľkotýždňovú výhodu. Každá voľba má ale svoje výhody aj nevýhody, na ktoré sa spolu pozrieme nižšie.

Sadenie cesnaku na jar prebieha koncom februára alebo začiatkom marca, keď už pôda nie je zamrznutá naskrz. Pokiaľ sa rozhodnete pre sadenie cesnaku na jeseň, hovorí sa, že najlepším jesenným časom na výsadbu je deň pred zamrznutím pôdy. Často je to hra o dňoch a ak nechcete zmeškať, radšej zasaďte túto rastlinu skôr.

Sadenie cesnaku na jar

Ak bude odpoveďou na vašu otázku: „Kedy sadiť cesnak?“ jar, odporúčame ho poriadne poliať a potom no nechať na pokoji. Na jar už cesnak od vás nepotrebuje viac vody. Sadenie cesnaku na jar prebieha od konca februára až do mája. V niektorých prípadoch môže jarná výsadba viesť k nižšej úrode, ako ste čakali.

Sadenie cesnaku na jeseň

Sadenie cesnaku na jeseň prebieha čo najneskôr – ako sme spomínali, deň pred zamrznutím pôdy. Nie je to, pravda, reálne, preto sa odporúča koniec novembra alebo začiatok decembra. Pomôckou je, že teplota pôdy by mala byť trvalo pod 9°C. Ak je už pôda zamrznutá, je neskoro a z tohtoročnej jesennej výsadby nič nebude.

Pokiaľ teda sadíte na jeseň, záhradkári odporúčajú zakryť celú hriadku lístím, čečinou alebo slamou. To rastlinu spoľahlivo ochráni aj v zime.

Pre správne sadenie cesnaku si rozoberieme dva dôležité faktory – pôdusadivo.

TIP: S čím sadiť cesnak? Skvelo si rozumie napríklad s jahodami, uhorkami, mrkvou či ovocnými stromami. Navzájom si poskytujú ochranu.

Pôda a príprava cesnaku na sadenie

Cesnak je na pôdu náročnou rastlinou. Vyžaduje si dostatok organických zložiek a kvalitných živín, ale aj dostatok slnka. Platia určité pravidlá, kde by ste cesnak mali a nemali sadiť.

Pôda

Táto rastlina potrebuje naozaj kvalitnú pôdu. Nesaďte teda tam, kde ste za posledný 4 roky sadili iné cibuľoviny, akými sú pór alebo cibuľa. Podobný odstup dodržiavajte aj na opakované sadenie cesnaku na rovnakom mieste. Saďte ho čo najďalej od ostatných cibuľovín, ale napríklad aj od rajčín. Dobrou stratégiou bude sadiť tam, kde ste mali naposledy zasadenú zeleninu, ktorá nie je až taká náročná, napríklad na miesto po zemiakoch. Dajte pozor aj na burinu a hneď pri prvých náznakoch rastu ju odstráňte.

Dôležité je aj to, aby ste svojmu budúcemu cesnaku našli miesto plné slnka, ktoré je dostatočne vyhrievané, ale aj vzdušné. Odporúčame aj aplikáciu rozležaného hnoja, no musíte ho dôkladne a rovnomerne rozmiešať s pôdou. Využíva sa aj močovka, kompost či zelené hnojenie (2 mesiace pred sadením).

Vo všeobecnosti platí, že je jedno, kedy sadiť cesnak a môžete ho sadiť v piesočnatých, ale aj v ťažkých zeminách. Dávajte však pozor na pravidlá spomenuté vyššie.

TIP: Použiť môžete aj priemyselné hnojivá. Sústreďte sa na tie, ktoré obsahujú síru a neobsahujú chlór. Kvalitné hnojivo môžete dokonca nájsť aj v online zľavách záhradných veľkoobchodov.

ručné sadenie cesnaku
Zdroj: stuff.co.nz

Sadivo

Druhým dôležitým faktorom pri sadení cesnaku je samotné sadivo. Ako prvé vám zaiste napadne kúpiť klasický cesnak a jednoducho ho zasadiť. To by sme však rozhodne nerobili, a to z niekoľkých dôvodov:

 • cesnak z obchodu vôbec nemusí byť zo Slovenska, a teda sa mu na našom území nemusí dariť
 • môže v sebe ukrývať choroby či parazity, ktoré môžu napadnúť vašu pôdu
 • nie je regulovaný a často nezodpovedá kvalitatívnym štandardom

Namiesto toho investujte do kvality a podporte lokálnych pestovateľov. Takéto sadivo je čisté, bez chorôb a škodcov a je kvalitné. Vašu rastlinku budete po zbere konzumovať, a tak sa vám táto kvalita vráti.

TIP: Bez ohľadu na to, kedy budete cesnak sadiť, predaj sadiva prebieha na jeseň. Kvalitné akciové sadivo nájdete pravidelne aj v ponuke OBI.

sadenie cesnaku
Zdroj: freepik.com

A ako prebieha príprava cesnaku na sadenie? Sadivo rozdeľte na jednotlivé strúčiky, pričom ich cielene neolúpte. Ak sa to už stane, našťastie to nie je žiadnym problémom. Použite ako veľké, tak aj malé strúčiky. Ich veľkosť hrá úlohu iba vtedy, pokiaľ sa nachádzate v suchšej lokalite. Vtedy použite väčšie, ktoré sa uchytia rýchlejšie.

Poslednou dôležitou činnosťou ešte pred samotným sadením je morenie cesnaku. Jeho cieľom je zamedziť šíreniu plesní, hubových chorôb a ochrániť ho pred škodcami. Moriť môžete dvomi spôsobmi:

 • prírodne – používame teplú vodu alebo roztok z prasličky
 • chemicky – používajú sa chemické prostriedky, napríklad Sulka-K

Moriť pritom môžete buď tesne pred výsadbou alebo v priebehu septembra, kedy potom odložíte strúčiky na vetrané miesto. Pokiaľ zvolíte druhú možnosť, cesnak pred sadením ešte na hodinku alebo dve namočte do studenej vody.

TIP: Sadiť môžete aj bez morenia, no iba vtedy, pokiaľ sadíte na miesto, kde cesnak ešte nebol.

Sadenie cesnaku – postup

Saďte ručne. Nielen preto, lebo to odporúča väčšina záhradkárov, ale preto, lebo iba vtedy túto činnosť – a jej výsledok – naozaj dostatočne oceníte. Avšak nepoužívajte sádzací kolík, pretože strúčik nebude mať v tomto prípade dostatočný priamy kontakt s pôdou a môže mať problémy so zapustením koreňov.

sadenie cesnaku postup
Zdroj: freepik.com

Ak ste sa už rozhodli, kedy sadiť cesnak, poďme si prejsť postup krok po kroku:

 1. Pôdu pred sadením poriadne prekyprite a zbavte akejkoľvek buriny. Ako sme spomínali, hnojivo je skvelou voľbou – aplikujte ho do hĺbky 20 až 30 centimetrov. Hnojiť môžete aj pred výsadbou, a to približne 3 až 4 týždne. Záhradkári odporúčajú aj vyvýšenú hriadku.
 2. Ak je pôda pripravená, môžete začať umiestňovať sadivo. Naznačte si riadky a ručne strúčiky zapichujte do zeme.
 3. Pamätajte na priamy kontakt strúčika s pôdou a dostatočnú hĺbku sadenia (8 až 10 centimetrov). Podpučie strúčika, čo je tá suchá, široká časť, smeruje nadol, stenčujúci vrchol smeruje hore. Záhradkári odporúčajú aj rovnakú orientáciu každého kusu, a teda aby brušká strúčikov smerovali rovnako.
 4. Dodržiavajte pravidelný odstup 25 až 50 centimetrov. Na záver naneste na sadivo dostatočnú vrstvu pôdy, aby bol cesnak chránený pred vonkajším prostredím.
 5. Keď cesnak vyrastie 10 až 15 centimetrov nad zem, pôdu môžete opäť pokypriť hnojivom a čakať na úplne dozretie.

Ak si neviete dať rady, na YouTube nájdete množstvo videí, ktoré náš postup perfektne doplňujú.

TIP: Po zbere cesnaku ho nechajte odležať na tmavom a vzdušnom mieste 10 dní a potom ho dôkladne vysušte.

Najlepšie odrody cesnaku

Pri výbere cesnaku na sadenie sa pravdepodobne stretnete s množstvom rôznych odrôd, ako aj s dvomi termínmi – paličiakynepaličiaky. Čo tieto slová znamenajú?

druhy cesnaku
Zdroj: freepik.com

Paličiaky

Paličiakom vyrastá z cibuľky stonka s pacibuľkami, cibuľky sú tak menšie. Pokiaľ túto stonku vylomíte, v cibuľke ostane viac živín, čo môže viesť k lepším výsledkom. Pestovať tento druh cesnaku je síce náročnejšie a viac sa narobíte, no pravdepodobne to bude stáť za to. Väčšina paličiakov sú odrody určené na sadenie cesnaku na jeseň.

Medzi najlepšie odrody cesnaku paličiaka patria:

 • Bjetin – odroda ideálna na pestovanie nad 400 m.n.m.
 • Havel
 • Dukát
 • Blanin
 • Navran
 • Karol IV.
 • Mirka – odroda vhodná nielen na jesennú výsadbu, ale aj jarnú
 • Blanin II.
 • Slavin
 • Jovan

Nepaličiaky

Nepaličiaky túto stonku nemajú, tvoria viac strúčikov a sú veľmi dobre skladovateľné. Ide o odrody s jesennou výsadbou aj jarnou.

Patria sem napríklad:

 • Lukan – môžete ho pestovať aj v prípade vysokej hladiny spodnej vody
 • Anton
 • Benátčan – odroda vhodná na pestovanie nad 400 m.n.m.
 • Japo II. – odroda ideálna na pestovanie nad 400 m.n.m.
 • Matin – veľmi dobrá odroda na sadenie cesnaku na jar
 • Záhorský II.

TIP: Podarilo sa vám vypestovať váš vlastný, domáci cesnak? Na TEJTO STRÁNKE nájdete množstvo chutných receptov s cesnakom.

Záver

Cesnak je sám osebe veľmi zdravou potravinou a perfektne sa hodí do mnohých jedál. No domáci, vlastnoručne vypestovaný cesnak je ešte niečím viac. Je odmenou za vašu prácu v záhrade. Uvidíte, že vám bude chutiť ešte o kúsok lepšie. A ak ste celý proces zvládli, túto pochúťku si rozhodne zaslúžite. Tak dobrú chuť!

Kimbino
Ostatní najčastejšie hľadajú
mlieko
maslo
syr
káva
pivo
paradajky
šunka
jogurt

Zaregistruj sa a využívaj výhody naplno.