Kimbino
Kimbino

Rebríček TOP vín z obchodov: Lidl, Tesco, Kaufland a BILLA

26. júla 2023

Vedeli ste, že aj v slovenských supermarketoch dokážete pri troche šťastia a snahy nájsť kvalitné víno? Možno pre vás bude prekvapením, že napriek predsudkom má Lidl víno na naozaj skvelej úrovni. A BILLA takisto.

Pestovanie viniča

Ak teda patríte k milovníkom tohto legendárneho nápoja, tento článok je práve pre vás. Prinášame rebríček TOP vín z obchodov Lidl, Tesco, Kaufland a BILLA.


Ako si vybrať dobré víno

Poďme hneď na začiatok rozlúsknuť najdôležitejšiu otázku: „Ako si vybrať dobré víno?“

No, nie je to také jednoduché. Každý človek má totižto svoje preferencie, a týka sa to nielen jedla, ale aj vína. Niekto má rád sladšie druhy, niekto zas v tomto moku vyhľadáva kyslejšie tóny. Preto univerzálna odpoveď na túto otázku prakticky neexistuje. Aj to najlepšie víno ovenčené najrôznejšími oceneniami vám jednoducho nemusí chutiť.

Aby sme vám to aspoň trošku uľahčili, ponúkame 4 hlavné faktory, podľa ktorých sa pri výbere môžete rozhodovať.

TIP: Idete do toho? Vyskúšajte kvalitné víno za skvelé ceny!

Biele a červené víno

1. Typ vína

Prvý faktor je jednoduchý – aké víno máte najradšej? Existuje viacero druhov (červené, biele, ružové, šumivé). Každý typ má svoje vlastné chuťové charakteristiky a každý sa hodí na inú príležitosť.

Pri farbe to však nekončí. Ďalej poznáme suché a polosuché vína. Zatiaľ čo suché môžu obsahovať maximálne 4 gramy zvyškového cukru na 1 liter a sú kyslejšie, polosuché obsahujú tohto cukru viac, nie však viac ako 12 gramov na liter.

To však nie je všetko. Možno ste počuli aj o polosladkých a sladkých  vínach. Aký je rozdiel? Tie prvé sa pýšia až 45 gramami cukru na 1 liter. No a sladké obsahujú tohto cukru ešte viac.

Ktoré teda chutí najviac vám?

2. Rozpočet

Cena nie vždy zodpovedá kvalite, no pri víne to tak veľakrát je. Určite si, koľko ste ochotný zaplatiť za fľašku. V ďalšej časti článku zistíme, že cenovo dostupné vína si môžete poľahky kúpiť aj v našich supermarketoch.

3. Skúsenosti a recenzie

Pýtajte sa známych, čítajte články, kúpte si knihy a sledujte odporúčania. Ak vás niektorý druh zaujme, zaobstarajte si ho a zistite, či je podľa vášho gusta.

4. Región

Niektoré regióny a oblasti sú výrobou vína vychýrené. Rozhodovanie tak môže byť o čosi jednoduchšie. Slová ako Toskánsko, Bordeaux, Rioja či Tokaj stoja za vyskúšanie.

Aké víno vybrať

TIP: K tomuto nápoju sa vynikajúco hodí syr, hrozno či kvalitné hovädzie mäso.

Lidl má v ponuke aj víťaza

Začnime supermarketom Lidl. Víno, ktoré v ňom nájdete, dokonca vyhralo prestížnu súťaž. Pochádza z oblasti Chianti, jeho celý názov je Fortezza Dei Colli Chianti Classico Riserva a ide o najlepšie červené víno. Možno sa vám ho podarí kúpiť aj na kamennej predajni Lidl vo vašom meste.

Za zmienku rozhodne stojí aj biely Sauvignon Blanc. Pýši sa dokonalou kyslosťou na konci dúška a oceníte ho najmä v lete. Sviežosť vhodná na záhradné posedenia s blízkymi a grilovačky vás schladí aj počas najteplejších večerov.

No a nesmieme zabudnúť na populárne Prosecco. O jeho obľúbenosti vedia aj v supermarkete Lidl. Okrem obľúbenej klasiky Prosecco Frizzante, tu nájdete vo vybrané týždne aj výborné ružové prosecco. Rosé. Aj takéto osviežujúce víno tak môžete získať za veľmi príťažlivé ceny.

Tesco s vínom tiež nezaháľa

Stabilným hráčom na slovenskom trhu je aj Tesco. Víno, ktoré má vo svojej ponuke, rozhodne stojí za vyskúšanie.

Tak napríklad Silvánske zelené. Voňavé a svieže biele víno s perlivosťou je taktiež ideálnou letnou voľbou na stretnutia s priateľmi či letné rande s polovičkou. Prekvapí vás kvetinová chuť so zaujímavou dochuťou.

Ružové víno sme ešte nespomenuli, no tu naň nesmieme zabudnúť. Známa Frankovka Modrá z vinárstva Matyšák prináša harmonický zážitok, ktorý ocenia začiatočníci aj skúsení vinári. A keďže ide o slovenské víno, jeho kúpou podporíte aj domácich výrobcov.

TIP: Vedeli ste, že aj šampanské je vínom? Ide o šumivé víno a príkladom je Hubert de Luxe.

Víno na večeru

Kaufland ponúka rozmanitosť

Vďaka Cultura Vini, čo je značka, s ktorou prišiel Kaufland pre milovníkov vína, nájdete v tomto supermarkete naozajstnú rozmanitosť. Chutné vína zo Španielska, Čile, Portugalska či Talianska sa postarajú o to, že budete mať možnosť ochutnávať každý týždeň iné víno.

Za zmienku stojí červené Giusti Merlot IGT Veneto, ktoré do pohára prináša taliansku kvalitu a chuť rôznych druhov ovocia. Skvelo sa hodí k jedlám, je tak ideálnym spoločníkom na obed alebo romantickú večeru.

Obľúbeným je aj ružové Domaine Tariquet Rosé de Pressée, ktoré ulahodí ženám aj mužom a uchváti nielen farbou, ale najmä vôňou a chuťou. Vaše zmysly tak rozmaznajú napríklad čerstvé maliny a lupene ruží. Rozhodne stojí za vyskúšanie.

TIP: Strácate sa v tom? Prezrite si najnovší leták Kaufland a vyberte si k vašej degustácii všetko potrebné.

BILLA prináša kvalitu aj na Slovensko

Lidl ako supermarketu s najlepšou ponukou kvalitných vín sa podľa nás zaraďuje aj BILLA. Vína, ktoré sme pre vás vybrali, sú červené a biele.

Tramín červený je napriek svojmu názvu bielym vínom z oblasti Pezinku. Kvalitná klasika, ktorá je vďaka svojej chuti a poctivému spracovaniu veľmi populárna. Ide o druh, ktorý vám pošteklí chuťové poháriky a vy v ňom môžete hľadať aj tie najmenšie odtienky.

Ďalším skvelým vínom je Shiraz Cabernet, tentoraz červeným. Nájdete v ňom lesk ovocia, plnú chuť a dokonalú symbiózu, ktorá poteší každého milovníka vína. Potvrdzuje, že v jednoduchosti je krása a otvára dvere vašej predstavivosti.

Hrozno

Záver

Či už patríte k milovníkom vína, alebo tento nápoj ešte len začínate objavovať, supermarkety Lidl, Tesco, KauflandBILLA ponúkajú veľmi zaujímavý sortiment, z ktorého niektoré druhy rozhodne stoja za vyskúšanie. Tak smelo do toho!