KimbinoKimbino

Prichádza Black Friday 2021, pripravte si nákupný zoznam!

21. októbra 2021

Sviatok Black Friday už dávno nie je oslavovaný len v USA a v Kanade. Hoci sa s týmito krajinami spája, postupne sa rozšíril do celého sveta. Dnes je považovaný za najdôležitejší nákupný deň v roku. Nenechajte si ujsť možnosť nakúpiť za výrazné zľavy. Obchodné reťazce ponúkajú v tento deň rekordne nízke ceny. Využite ich.

black friday

Black Friday alebo aj Čierny piatok si dnes spájame s plnými obchodmi ľudí, ktorí sa naháňajú za zľavami hrajúcimi v prospech zákazníka. V minulosti to tak ale nebolo a Black Friday súvisel úplne s niečim iným. Názov Black Friday pochádza zo 60. a 70. rokov 20. storočia. V tomto období vznikal v USA, a to po oslavách Dňa vďakyvzdania, ktorý sa oslavuje vo štvrtok, veľký dopravný chaos. Obyvatelia preto pomenovali piatok nasledujúci po Dni vďakyvzdania ako Čierny piatok. Tento názov sa zachoval dodnes, s tým rozdielom, že v súčasnosti už nevyjadruje nehodovosť na cestách, ale predstavuje deň výrazných zliav v obchodoch. Zároveň odštartuje predvianočné nakupovanie a tí najšikovnejší dokážu počas jedného víkendu vybaviť vianočné darčeky pre celú rodinu a ešte aj za nesmierne výhodné ceny.

Zľavy až do výšky 90 % a bitky v obchodoch. Aj to je Black Friday

Predstavte si, že by tovar, ktorý si chcete zakúpiť bol len za desatinu ceny. Takéto ponuky nie sú v USA nič výnimočné. Preto je celkom bežné, že ľudia stoja v rade na otvorenie obchodu niekoľko hodín vopred – aby sa im ušiel produkt, o ktorý majú záujem.

V minulom storočí sa v deň Black Friday otvárali obchody skôr, zvyčajne už ráno o šiestej. Dnes sa otváracia doba v mnohých predajniach posunula ešte viac a Black Friday sa tu začína úderom polnoci predchádzajúceho dňa. Ak si však predstavujete pokojné nakupovanie a prechádzku po predajni, ste na omyle. Ľudia majú premyslené, čo chcú a do obchodu vstupujú s vopred pripravenými nákupným zoznamom. Predajne praskajú vo švíkoch a zákazníci neváhajú sa o posledný kus tovaru dokonca aj pobiť.

Tŕňom v oku mnohých ľudí sa preto stávajú dlhé rady, preplnené obchody a v neposlednom rade možné bitky o posledný kus tovaru. Za dobré veci sa oplatí bojovať, preto sa nenechajte odradiť prvotným dojmom a vstúpte smelo do obchodu. Máte ale voči takémuto nakupovaniu averziu? V tom prípade vám pomôže internet. 

Našťastie, dnes sa dá tomuto stresu jednoducho vyhnúť kupovaním online. Predajcovia si v minulosti všimli, že pondelok nasledujúci po Black Friday im niekoľkonásobne stúpli tržby v e-shopoch. Zákazníci nakupovali to, čo sa im neušlo na pultoch obchodov. Ľudia, ktorí sa jednoducho nevybrali cez Black Friday na nákupy, začali v pondelok na internete pátrať a vyhľadávať tovar v zľave.Tento pondelok preto dostal špeciálne pomenovanie – Cyber Monday a dnes zakončuje 4 dni výrazných zliav. Ak teda nevyužijete možnosť ísť cez Black Friday reálne do kamenných predajní, môžete využiť aj Cyber Monday a nakúpiť online.

Black Friday na Slovensku

V našich zemepisných šírkach sme fenomén zvaný Čierny piatok dlho nepoznali. Po prvý raz ho k nám priniesla spoločnosť Apple v roku 2011. Koncept zliav kopíroval Black Friday v USA a stretol sa s úspechom. Ďalší rok už Black Friday ohlásili ďalšie obchody a postupne sa rozšíril po celom Slovensku.

Minulý rok vyšiel Black Friday na 27. novembra 2020. Čo sa týka elektroniky, zľavy ponúkali napríklad obchody ako Delimano, Alza, Datart, Klarstein či Temponábytok. V rámci športu sa do Black Friday zapojili obchody ako GymBeam alebo Sportisimo. Existuje ale mnoho obchodov či e-shopov, ktoré ponúkajú gigantické zľavy. Tento rok pripadá Black Friday na 26. novembra 2021. Opäť očakávajte obrovské zľavy tovaru, ktoré sa pohybujú približne medzi 60 až 95 %. Rovnako ako predtým, aj tento rok bude nastavovanie zliav štedré. Nepremeškajte to.

Fenoménu podľahla aj Čína

Čína ako rival USA si vytvorila vlastnú verziu Čierneho piatka. Veľké predvianočné výpredaje po prvý raz odštartovala 11. 11. 2009 a keďže sa táto akcia stretla s veľkým úspechom, postupne sa deň zvaný Double Eleven (dvojitá jedenástka) stal rovnakým fenoménom, ako je Black Friday v USA. Ak sa v tento deň chystáte nakupovať online, mali by ste mať nachystaný nákupný zoznam, rýchle prsty a striehnuť na mimoriadne zľavové poukazy a akcie. Tovar ide na dračku rovnako, ako v USA počas Black Friday.

Kimbino
Zavrieť
Ostatní najčastejšie hľadajú
mlieko
maslo
syr
káva
pivo
paradajky
šunka
jogurt