Kimbino
Kimbino

Tepovač a letné upratovanie > kúpiť alebo požičať a aký vybrať

8. augusta 2023

Poznáte to – dlho sa tešíte na leto, na dovolenku a na zaslúžený oddych. Mnohí z nás sa však práve cez toto obdobie pustia do letného upratovania. Tepovač, vysávač, mop a metla čakajú iba na túto chvíľu.

Tepovač kobercov

V tomto článku sa pozrieme práve na tepovač. Zistíme, či sa viac oplatí kúpiť si nový alebo si ho požičať a pozrieme sa aj na najobľúbenejšie značky. Ak vás teda chytilo upratovanie, tento článok vám rozhodne pomôže.

Kúpiť alebo požičať tepovač kobercov

Prvá otázka, ktorej budete čeliť: „Mám si tepovač kúpiť alebo si ho požičať?“.

Obe možnosti majú svoje výhody aj nevýhody. Rozhodnutie bude závisieť od vášho cenového rozpočtu a od toho, ako často takto upratovať plánujete. Hĺbkové čistenie nie je činnosťou, ktorú by sme doma vykonávali každý týždeň. Pravda, tepovač môžete využiť na viacero povrchov, ako napríklad koberce, gauče, sedačky v aute, ale aj na kachličky či tvrdé podlahy a povrchy. Požičovňa tepovačov môže byť skvelé riešenie pre občasné tepovanie, zatiaľ čo niekto využije aj úplne nový.

TIP: Pred tepovaním auta odsajte prach a nečistoty z interiéru a potom použite tepovač s príslušenstvom vhodným na čistenie kobercov a interiérových povrchov.

Koľko stojí tepovač na koberce?

Ako pri každom tovare, aj pri tepovači narazíte na viacero cenových hladín. Lacný tepovač je síce dostupnejší, no pokojne sa môže stať, že s ním nebudete spokojný, bude mať slabý výkon, alebo nebude mať také funkcie, ako drahší model.

Vo všeobecnosti sa ceny pohybujú od 200 € až po 700 €. Pravda, narazíte aj na lacnejšie, resp. drahšie modely. Pre domáce upratovanie vám s najväčšou pravdepodobnosťou budú stačiť tepovače v tom nižšom rozsahu.

Ak sa vám to aj tak zdá veľa, na rad prichádza požičovňa. Niektoré obchody, ako napríklad OBI, ponúkajú aj nové modely na predaj, ale aj na požičanie. Pri požičaní sa cena odvíja od hodiny – za 4 hodiny potrebné na upratanie je poväčšine v rozmedzí 14 – 25 €, celodenná cena sa pohybuje okolo 20 – 35 €.

Tepovač

TIP: S tepovačom môžete pokojne používať aj rozličné hubky, čistiace utierky a kefy, nadstavce či čistiace prostriedky na koberce.

Výhody a nevýhody

Ako sme spomínali, obe možnosti majú svoje plusy a mínusy.

Pokiaľ sa rozhodnete pre kúpu tepovača, máte ho k dispozícii kedykoľvek, ste jeho majiteľom a môžete sa oň podeliť s rodinou či blízkymi. Výber môžete presne prispôsobiť svojim potrebám a zaobstarať si taký, aký potrebujete. Nevýhodou môže byť úvodná investícia, avšak všetko závisí od vášho rozpočtu, ako sme zistili už aj vyššie. Takisto sa budete musieť oň starať, udržiavať ho v dobrom stave, prípadne opravovať.

Ak však tepovanie vykonávate naozaj zriedka, požičovňa tepovačov bude zrejme lepším riešením. Nižšie náklady, žiadne starosti, výber z viacerých možností. Na druhej strane môžu byť tieto možnosti obmedzenejšie, ako pri kúpe. Takisto ste obmedzený časovým rámcom, no pri klasickom, domácom tepovaní či tepovaní auta by to problém nemal byť.

Tepovač Kärcher

TIP: Pri tepovaní kobercov pravidelne meňte smer prechodu tepovača, aby ste dosiahli rovnomerne a efektívne čistenie.

Obľúbené značky tepovačov

Na trhu je veľa značiek a ešte viac modelov. Vyberie si tak naozaj každý, vždy však zvážte svoje cenové možnosti, frekvenciu tepovania, technológie, spôsob použitia (koberce, auto, gauč) či rozmery.

Kvalitné tepovače značky Kärcher

Asi najznámejšou a najobľúbenejšou značkou je Kärcher. V ponuke si to tvoje nájdu ako domáci tepovači, tak aj profesionáli. Tepovače Kärcher sú výkonné, kvalitné, spoľahlivé a poľahky k nim dokúpite akékoľvek príslušenstvo.

Napriek vyššej cene tých najlepších modelov ponúka táto značka aj dostupnejšie tepovače na klasické domáce tepovanie.

TIP: Chytilo vás upratovanie? Pozrite si najnovší leták OBI a vybavte sa do boja!

Lidl prichádza s vlastným riešením

Supermarket Lidl má napríklad vo svojej ponuke tepovač kobercov PARKSIDE, ktorý je cenovo dostupný, no pritom stále kvalitný. Iný model rovnakej značky je dokonca 2 v 1 so striekacou a sacou hadicou.

Medzi ďalšie populárne značky môžeme  zaradiť BOSCH, Bissell, či Klarstein.

Letné upratovanie

Záver

Pri tepovačoch vždy vezmite do úvahy to, na čo ho budete používaťako často plánujete tepovať. Pokiaľ máte upratovaciu chvíľku naozaj iba v lete, zvážte požičovňu tepovačov. Ak ale tepovač kobercov budete používať pravidelne, požičiavať ho rodine a známym, prípadne je súčasťou vášho podnikania, nový zaiste využijete naplno.

Na trhu si každý nájde to svoje. Určte si rozpočet a na základe neho si vyberte s dostupných modelov. Najznámejšou a najoverenejšou značkou tepovačov je Kärcher, k dispozícii je ich však oveľa viac.

Už nám ostáva len dúfať, že vás nálada na upratovanie po prečítaní tohto článku neopustila. Ak áno a radšej si chcete vychutnať slnečné počasie, môžete využiť služby profesionálnych tepovačov, ktorí koberce, sedačky či čalúnenie vytepujú za vás. Tu sa cena pohybuje od 1 € až do 3 € za m2.

Tak smelo do toho!